Weryfikacja wypłacalności kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy to jeden z najważniejszych aspektów dla firm świadczących usługi finansowe. Dlatego w Polsce istnieje kilka instytucji związanych z gromadzeniem i przekazywaniem takich informacji. Na pewno każdy zetknął się kiedyś z BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Pomimo swojej nazwy nie jest to jedyna instytucja, która przekazuje bankom informacje finansowe. Równie dużą rolę w tym procesie odgrywa KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Co to za instytucja i jakie są jej zadania? W jaki sposób kredytobiorca może sprawdzić, czy widnieje w rejestrze KRD? Na wszystkie postawione pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy więc do jego przeczytania.
Co to jest KRD?
KRD to po prostu skrót oznaczający Krajowy Rejestr Długów. W tym przypadku już sama nazwa instytucji zdradza jej charakter i najważniejsze założenia. Dla jasności podkreślimy jednak, że celem KRD jest gromadzenie informacji o dłużnikach oraz niespłaconych zobowiązaniach pieniężnych.
Tutaj warto jednak wspomnieć o bardzo ważnej kwestii. KRD nie jest ściśle związany z usługami bankowymi. Do tego rejestru mogą także trafić osoby, które popadły w długi spowodowane innymi czynnikami. Mogą to być np. niepłacone w terminie alimenty lub długi wobec innej osoby prywatnej.
W tym miejscu należy także podkreślić zasadniczą różnicę pomiędzy KRD i BIK. Dla wielu osób rola tych instytucji może być niemal identyczna. O ile rzeczywiście duże podobieństwa tutaj występują, o tyle należy pamiętać o kluczowej kwestii. Do BIK mogą bowiem trafiać zarówno negatywne (np. długi), jak i pozytywne informacje (np. terminowa spłata pożyczki). Z tego względu raport BIK wcale nie musi działać na niekorzyść kredytobiorcy. Jeśli ktoś spłacał zobowiązania w terminie, raport BIK może mu nawet ułatwić uzyskanie kredytu!
Natomiast w przypadku KRD jest odwrotnie. Ten rejestr zawiera tylko negatywne informacje o opóźnieniach w spłacie zadłużenia. Jeśli więc ktokolwiek znajdzie się w KRD, wpłynie to negatywnie na jego wiarygodność kredytową.
Jak sprawdzić się w KRD?
Powyższe informacje jasno wskazują, iż znalezienie się w KRD jest naprawdę problematyczne. Osoby z aktualnym statusem dłużnika w większości przypadków mogą zapomnieć o możliwości uzyskaniu kredytu hipotecznego. Co gorsza, wpis KRD będzie negatywnie wpływać na ich ogólny poziom wiarygodności.
Nic zatem dziwnego, że możliwość sprawdzenia swojej obecności w tym rejestrze cieszy się dużym zainteresowaniem. Na szczęście weryfikacja aktualnego statusu w KRD jest dosyć prosta. Teraz dokładnie ją opiszemy.
Pierwszym krokiem będzie założenie darmowego konta w serwisie krd.pl. Jest to oficjalna strona należąca do Krajowego Rejestru Długów. W czasie rejestracji należy podać swoje dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, adres e-mail oraz miejsce zamieszkania. Co istotne, platforma KRD ma charakter finansowy i znajdują się na niej tzw. dane wrażliwe. Dlatego też rejestracja każdego konta jest objęta późniejszą weryfikacją tożsamości.
Weryfikacja sprawia, że każdy użytkownik musi przesłać do serwisu kopię lub zdjęcie swojego dowodu osobistego. Następnie pracownicy KRD dokonają weryfikacji danych ze szczególnym naciskiem na: numer PESEL, imię, nazwisko oraz datę ważności dokumentu. Jeżeli podane informacje będą zgodne z tymi na dokumencie, konto zyska pełną funkcjonalność. Dopiero wtedy dana osoba może skorzystać z usługi sprawdzenia swojego statusu w KRD.
Czy można sprawdzić się w KRD za darmo?
W momencie rejestracji konta zostaje do niego przypisany „abonament” startowy. Dzięki niemu każdy zarejestrowany użytkownik może w ciągu 6 miesięcy raz sprawdzić swój status KRD. Wtedy usługa ta pozostaje darmowa. Natomiast przy częstszym zamawianiu raportów od użytkownika zostaną pobrane dodatkowe opłaty.
Co istotne, przy zamawianiu raportu użytkownik musi przejść przez dodatkową weryfikację. Jest ona możliwa na dwa sposoby. Pierwszy zakłada przesłanie do KRD zdjęcia/kopii obydwu stron dowodu osobistego. Drugą metodą jest z kolei tzw. przelew testowy. Użytkownik wpisuje swoje dokładne dane osobowe, a następnie wykonuje przelew ze swojego konta na rachunek KRD. Wysokość tego przelewu powinna wynosić symboliczną złotówkę. Po uzyskaniu wpłaty KRD sprawdza poprawność podanych informacji z danymi rachunku bankowego. Taka metoda nie będzie więc dostępna np. dla osób, które korzystają z konta wspólnego.
Po wykonaniu wszystkich opisanych kroków użytkownik powinien skorzystać z funkcji „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Po kliknięciu w ten przycisk użytkownik zostanie przeniesiony na stronę główną systemu. Jednocześnie od razu wyświetli mu się komunikat informujący o tym, czy sprawdzenie statusu będzie darmowe. Jeśli tak, pozostaje tylko potwierdzić taki komunikat i pobrać gotowy raport.
Każde kolejne sprawdzenie (poza limitem) będzie kosztować 6 złotych i 90 groszy. Taka cena dotyczy zarówno weryfikacji statusu KRD, jak i sprawdzenia, czy ktoś wyszukiwał informacji o naszym numerze PESEL. Dopisanie dłużnika do systemu KRD to koszt 89 złotych. Z kolei za sprawdzenie wiarygodności firmy trzeba zapłacić 249 złotych.
Co zrobić, gdy znajdziesz się w KRD?
Znalezienie się w KRD to bardzo zła wiadomość. Świadczy ona o tym, że nie spłaciliśmy jednego z zaciągniętych zobowiązań. Warto więc zastanowić się nad tym, co należy zrobić w takiej sytuacji. Czy można się od tego odwołać?
Na początku trzeba sprawdzić, jaki dług trafił do KRD. Jeżeli informacje o nim są prawdziwe, jedynym rozwiązaniem pozostaje spłata zadłużenia. Dopiero po uregulowaniu długu opisane informacje znikną z bazy KRD. Zdecydowanie więcej pytań pojawia się w sytuacji, kiedy dany użytkownik uważa, że nie powinien znaleźć się w bazie KRD. W takiej sytuacji należy wysłać do KRD tzw. zarzut dotyczący długu figurującego w rejestrze.
Domniemany dłużnik musi wtedy wykazać, że jego dług został już spłacony lub nigdy go nie dotyczył. Alternatywą będzie wysłanie pisma do rzekomego wierzyciela z żądaniem usunięcia informacji o błędnym długu. Po uzyskaniu takiej informacji pracownicy KRD sprawdzą poprawność danych i w razie wątpliwości skontaktują się z wierzycielem. Być może poproszą go nawet o okazanie dowodów na istnienie długu. W ten sposób domniemani dłużniki mogą dość szybko udowodnić swoją niewinność.
Przy okazji warto podkreślić, że dane w raportach KRD powinny być aktualizowane co 14 dni. Jeżeli więc dany dług został spłacony np. miesiąc temu, ale wciąż widnieje w rejestrze, należy skontaktować się z wierzycielem i przypomnieć o usunięciu wpisu.
Kto może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Długów?
Do rejestru KRD mogą trafić zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Nie ma więc znaczenia to, czy dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą. Ponadto lista zobowiązań finansowych uwzględnianych w KRD jest naprawdę długa. Do rejestru można bowiem trafić między innymi za:
- opóźnienia w spłacie kredytów lub pożyczek bankowych i pozabankowych;
- niezgodny z wyrokiem sądowym sposób płacenia alimentów;
- brak terminowej płatności za usługę (np. gaz, prąd, media lub abonament na telefon);
- zaległy mandat;
- opóźnienia w spłacie czynszu, ubezpieczeń lub innych należności.
Jak widać, lista jest naprawdę obszerna. Wynika to z faktu, że do KRD można wpisać praktycznie każdy istniejący dług. Powodem są bardzo niskie kryteria kwalifikujące do stworzenia nowego zapisu w KRD. Dość powiedzieć, że dług osoby prywatnej może wynosić zaledwie 200 złotych! Jeśli opóźnienie w jego spłacie przekroczy 60 dni, dług może trafić do KRD. W przypadku firm limit ten wynosi 500 złotych.
Pamiętaj, że informację do KRD może zgłaszać również Towarzystwo Ubezpieczeniowe nt. historii ubezpieczenia samochodu lub ubezpieczenia mieszkania
Najważniejsze informacje:
- KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to jedna z ważniejszych instytucji na polskim rynku finansowym. Specyfika jej działania sprawia, że jest ona często porównywana do Biura Informacji Kredytowej. Warto jednak wiedzieć o tym, iż kompetencje BIK i KRD są zgoła odmienne.
- Jak sama nazwa sugeruje, Krajowy Rejestr Długów gromadzi i udostępnia informacje o niespłaconych zobowiązaniach finansowych. Dlatego obecność w tym rejestrze zawsze działa na niekorzyść danej osoby. Tymczasem wpis w rejestrze BIK może mieć zarówno korzystny, jak i niekorzystny charakter.
- W bazie KRD można zarejestrować praktycznie każdy dług o wartości powyżej 200 złotych. Z tego względu naprawdę wielu dłużników może znaleźć się w tym rejestrze.
- Dane bazy KRD są aktualizowane raz na 14 dni. Jeżeli więc ktoś spłaci swoje zadłużenie, po upływie dwóch tygodni jego dane powinny zniknąć z rejestru. Jeśli tak się nie stanie, warto wyjaśnić taki stan rzeczy.
- Każdy pełnoletni obywatel może założyć swoje własne konto w serwisie KRD. Ponadto wszystkim użytkownikom przysługuje możliwość darmowego sprawdzenia swojego rejestru długów raz na pół roku. Za każdy kolejny raport w półroczu trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
FAQ - Najczęsciej zadawane pytania
- Jaka jest najważniejsza rola KRD?
- Krajowy Rejestr Długów odpowiada za przechowywanie i udostępnianie informacji na temat niespłaconych zadłużeń finansowych. Takie informacje mogą posłużyć np. bankom do sprawdzenia, czy dany kredytobiorca jest aktualnie zadłużony. Dlatego KRD odgrywa istotną rolę na współczesnym rynku finansowym.
- Pod jakim względem KRD różni się od BIK?
- Choć te dwie instytucje mogą wydawać się podobne, ich funkcja jest nieco inna. KRD przechowuje informacje o długach, czyli dane wpływające negatywnie na czyjąś wiarygodność finansową. Z kolei raporty BIK mogą również zawierać pozytywne informacje o terminowej spłacie zobowiązań.
- Jak sprawdzić czy jest się w KRD?
- Każdy pełnoletni obywatel może założyć swoje własne konto w systemie KRD. Co istotne, posiadanie takiego konta umożliwi bezpłatne wygenerowanie raportu dotyczącego swojego statusu. Taki raport można bez opłat wygenerować raz na pół roku, a za kolejne sprawdzenie trzeba będzie zapłacić.